תפריט נגישות
 • מותאם לפיירפוקס ולכרום*
 • מותאם לעיוורי צבעים
 • מותאם לכבדי ראייה
 • תצוגה רגילה
 • תפריט קיצורי מקלדתAlt + 0
 • הפסק תנועתיות באתר
 • להגדלת פונטים לחץ על מקשים
 • Ctrl + להגדלה
 • Ctrl - להקטנה
 • Ctrl 0 לאיפוס
 • אפס לברירת מחדל
 • Powered By BSmart ©
 • אייקון וואטסאפ
 • דף הבית
 • צור קשר
 • יוטיוב
 • אינסטגרם

 

מהי תוכנית לפיתוח בר קיימא

תוכנית האב לפיתוח בר קיימא במועצה אזורית גזר, שזכתה לברכת משרדי הממשלה, יצאה לדרך בכנס תושבים שהתקיים באשכול הפיס בבית חשמונאי,  בו נטלו חלק כ – 180 משתתפים, רובם תושבים מיישובי המועצה האזורית ולצידם נציגי משרדי הממשלה, מנהלי מחלקות המועצה ונציגים מגופי התשתית המקיפים את המועצה, ביניהם נציגי חברת החשמל, מפעל נשר, מל"מ, מקורות, נציגי קק"ל, רשות הטבע הגנים, רשות הניקוז ועוד.

ראש המועצה, פטר וייס, יוזם התוכנית, אמר כי כראש מועצה מונחים לפתחו, מידי בוקר, עשרות נושאים שוטפים ובעיות שמחייבות אותו ואת עמיתיו לתת להם תשובה ולרוב תשובה מיידית.
"המרוץ הבלתי נפסק  הזה מקשה עלינו לתת מענה לשאלה איך היינו רוצים שהמועצה שלנו תיראה בעוד 20 שנה?  או מה עלינו לעשות כדי לבנות לילדינו עתיד טוב יותר? לשם כך החלטנו, לצד העיסוק ביום יום, להיכנס לפרויקט חשוב מאין כמוהו והוא התוכנית לפיתוח בר קיימא  שתתווה דרך, תנחה ותדריך את פיתוחה של המועצה תוך שמירה על משאביה הכלכליים, החברתיים והסביבתיים לדורות הבאים". אמר וייס.

לדבריו מטרת התוכנית היא לגבש חזון, ערכים ומדיניות כוללת ומוסכמת, ולמעשה את תמונת העתיד של המועצה תוך מציאת האיזון בין האינטרסים השונים על פי עקרונות הפיתוח בר קיימא ובאמצעות קיום תהליך משתף בו  ישנה חשיבות עצומה במעורבות התושבים.

סגן ראש המועצה, יובל אנוך, המרכז את התהליך, הגדיר את מטרות המפגש והן: הצגת שלב א' של תוכנית האב , שהוכנה בעזרת חברת אורבניקס המובילה את התהליך, הצגת עיקרי תוכנית האב לתיירות הנמצאת בשלבי הכנה, התנעת תהליך שיתוף הציבור וגיוס התושבים לקחת חלק פעיל בגיבוש התוכנית.

מנהלת מפע"ם שפלה, הדס עבדת, נציגת משרד הפנים, אמרה כי גזר היא פנינה בלב הארץ והמקום הכי ירוק והכי פתוח במרכז הארץ. עוד אמרה כי הביקוש הרב למגורים ביישובי גזר מעיד על איכותה של המועצה. לכן היא רואה  באירוע כנס מכונן בו יגדירו התושבים מה הליבה אותה הם רוצים לשמר.

 מנכ"ל עמותת "ארץ אהבתי" מיסודו של מרכז המועצות האזוריות, מיקי ליפשיץ, אמר כי יש לאחד את המועצות האזוריות המקיימות תהליך דומה ליד אחת שתשמור על המרחב הכפרי.

גם מרכזת חינוך וקהילה במשרד להגנת הסביבה, ליאורה ניצן, דיברה על הצורך לייצר שיתופי פעולה מרחביים עם היישובים השכנים כדי לשמור על הסביבה.

עוד נשא דברים מנהל מחוז השפלה וההר במשרד החקלאות, צפניה שאולקר.

לאחר שנועה תמרי מחברת אורבניקס, הציגה את השלב הראשון בתוכנית האב, שלוותה בהבאת נתונים מסקר המצב הקיים אותה ערכה החברה, ולאחר שאדריכל אילן אייזן הציג את עיקרי תוכנית האב לתיירות התפזרו המשתתפים לקבוצות דיון בליווי מנחים. הקבוצות דנו בחמישה נושאים מרכזיים:שטחים חקלאיים, שטחים פתוחים ונוף; תיירות, תיירות חקלאית, צביון היישובים ומורשת; חקלאות, פיתוח כלכלי ותעסוקה; חינוך סביבתי פורמאלי ובלתי פורמאלי וניהול סביבתי.

בתום הדיונים בקבוצות העבודה, שהוגדרו ע"י המשתתפים כערניים ופוריים, התכנסו שוב במליאה בה הוצגו תוצרי הדיונים ע"י נציגות ונציגי הקבוצות, הועלו נושאים נוספים המעניינים את התושבים ונקבעו השלבים הבאים להמשך העבודה בשיתוף הציבור.

איכות הסביבה פיתוח בר קיימא.pdf
תוכנית פיתוח בר קיימא.doc
סיכום מפגש חברה -  10.11.2010

פיתוח בר קיימא במועצה אזורית גזר -  הזמנה למפגשים ציבוריים נוספים

ב 15.7.10 התקיים המפגש הציבורי הראשון בנושא תוכנית האב לפיתוח בר קיימא של המועצה האזורית גזר. במפגש השתתפו כ- 130 איש, ביניהם תושבים מיישובים שונים ברחבי המועצה, נציגי הגופים השותפים במימון התוכנית, עובדי מועצה, נציג מרכז המועצות האזוריות, נציגי מפעלי תעשייה סמוכים, נציגי חברות תשתיות ונציגי גופים ירוקים.

במפגש הציבורי ניתנה סקירה תמציתית של הסקר המקדים )שלב א' של התוכנית), ע"י חברת אורבניקס – תכנון כלכלה וסביבה, המרכזת את העבודה. נערכו דיונים ראשוניים של כלל המשתתפים בקבוצות, בחלוקה לנושאים השונים שהועלו בסקירה. תוצרי קבוצות הדיון השונות סוכמו והוצגו בהתכנסות משותפת של כלל המשתתפים.

מה נעשה לאחר מכן?
לאחר המפגש הציבורי הראשון התכנסה וועדת ההיגוי המורכבת מנציגים מקרב עובדי המועצה, משרדים ממשלתיים, ונציגים מחברות התכנון של התוכנית לקיימות ותוכנית האב לתיירות. בדיון משותף, הוחלט על המשך מפגשי תושבים בשלושה תחומים מרכזיים, המהווים את "ליבת הקיימות": 

* כלכלה - תיירות, חקלאות, תעשייה ועסקים בישובים ובמרחב המועצה. 
* חברה - זיקה למקום ולסביבה, חינוך לערכים, צביון ומורשת וכן חינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי. 
* סביבה- פסולת, תשתיות, אכיפה (עסקים ומפעלים), שטחים חקלאיים ופתוחים, חיסכון באנרגיה, בניה ירוקה, מידע ושקיפות, איכות הסביבה בישובים ומדיניות לניהול סביבתי של מרחב המועצה.

במהלך חודש נובמבר יתקיימו שלושה מפגשים ציבוריים נוספים, בכל אחד משלושת התחומים. המטרה: לגבש מדיניות ולהציע פעולות, פרויקטים ותהליכים לקידום. תוצרי המפגשים יהוו את הבסיס לכתיבת תכנית האב לקיימות.
להלן תאריכי ומיקום המפגשים:
תחום חברה – 10.11.10 בשעות 18:30-21:00 באשכול הפיס בית חשמונאי - סיכום הפגישה
תחום סביבה – 17.11.10 בשעות 18:30-21:00 במפעל "נשר" - סיכום פגישה
תחום כלכלה – 24.11.10 בשעות 18:30-21:00 בית הספר גוונים סיכום פגישה
 
המפגשים מיועדים לכלל התושבים, גם אם לא נכחו במפגש הציבורי הראשון. ההשתתפות במפגשים אלה חיונית לקידום התכנית ולעשייה משותפת של המועצה עם תושביה.
הרשמה מראש בכתובת:
Kenes7@gmail.com

כתבות נוספות:

שיקום הצומח הטבעי ב"שמורת המאגר" במושב סתריה לאחר פלישה של שיטה כחלחלה. סימה קגן, מושב סתריה

מצגת קיימות בבתי הספר

מועצת תלמידים נפגשת עם סגן ראש המועצה, יובל אנוך, בנושא הקיימות

בגזר מאיצים את הפעילות להפרדה במקור, מיחזור והפחתת פסולת להטמנה
 

  
סיכום מפגש ועדי יישובים 30.3.11

מבצע "אמץ קומפוסטר" - מפגש תושבים בנושא מחזור וקומפוס

מקמפסטים בגזר

תקנות רעש

מבצע "אמץ קומפוסטר" - מפגש תושבים בנושא מחזור וקומפוס - 21.9.2011 בביה"ס גוונים