לנוחותכן מצורפות הנחיות להפניית ילד לאבחון לשם קבלת מענה טיפולי, במסגרת סל "התפתחות הילד" בקופות החולים השונות. אבחונים מתקיימים רק במכונים להתפתחות הילד של קופות החולים. במידה ויש צורך בטיפול ניתן יהיה לקבל אותו בכל אחת משלוחות משכל ברחבי המועצה.

מכבי שירותי בריאות
1. פנייה  לרופא הילדים אשר יפנה את ההורים למכון להתפתחות הילד באזור המגורים אליו שייכים (ראשון –לציון / מודיעין/ רמלה) . 
2. מילוי ערכת הפניה ובה שאלוני הורה וגננת, אותם ניתן להוריד באתר האינטרנט של מכבי (לאתר לחצו כאן) ושליחת הטפסים בצרוף ההפניה למכון להתפתחות הילד.
3. ההורה והילד יזומנו  לפגישת אבחון עם איש מקצוע על פי החלטת הגורם הממיין של המכון להתפתחות הילד.
4. לאחר האבחון, במידה ויתקבל אישור לטיפולים, הפרטים יועברו באופן אוטומטי למוקד קביעת תורים של מכבי, לתיאום ספק ומועד לטיפול.
5. משכל הינו ספק מוכר של מכבי. תושבי המועצה יכולים גם לפנות ישירות למשכל דרך אתר המועצה לחצו כאן בכדי לקצר עבורם את תורי ההמתנה דרך המוקד של מכבי. הטיפול יינתן באמצעות העברת התחייבות מהקופה. 

שירותי בריאות כללית
1. פנייה  לרופא הילדים, אשר יפנה את ההורים למכון להתפתחות הילד על פי אזור המגורים [רמלה/ רמז-רחובות/ ראשון לציון/ נס ציונה] 
2. מילוי ערכת הפניה ובה שאלוני הורה וגננת, אותם ניתן להוריד באתר האינטרנט של כללית (לאתר לחצו כאן) ושליחת הטפסים בצרוף ההפניה למכון להתפתחות הילד.
3. ההורה והילד יזומנו  לפגישת אבחון עם איש מקצוע על פי החלטת הגורם הממיין  של המכון להתפתחות הילד.
4. לאחר האבחון, במידה ויתקבל אישור לטיפולים יוכלו ההורים לפנות למטפלים שבהסדר עם הקופה, על פי רשימת ספקים שתועבר להם ובאמצעות טופס התחייבות לתשלום מהקופה.
5. משכל הינו ספק מוכר של הכללית. תושבי המועצה מוזמנים לפנות למשכל דרך אתר המועצה לחצו כאן.

קופת חולים מאוחדת ולאומית
הליך הפניה לאבחון נעשה בדומה להליך בקופות החולים האחרות. מומלץ לפנות לאתר הקופה. למשכל אין הסדר עם קופות החולים מאוחדת ולאומית. אולם ניתן לבקש מהנהלת הסניף אישור מיוחד לטיפולים בסמוך למקום המגורים. התשלום עבור קבלת השירות יעשה מול המועצה ובאחריות התושב להסדיר את קבלת ההחזר עבור הטיפול. יש לברר ולתאם הסדר זה מראש מול קופות החולים.

# בכל התלבטות או שאלה בנוגע להפניית ילד לטיפולים מחוץ לגן, הנך מוזמנת ליצור קשר עם צוות משכל לתאום התייעצות או ביקור בגן.
# ניתן להפנות הורים לפגישת ייעוץ והכוונה עם רכזת משכל. פגישה חד פעמית וללא עלות.

למה כדאי לפנות למשכל?
קרובים לבית! למשכל מספר שלוחות ברחבי המועצה: קריית חינוך בית חשמונאי, קריית חינוך שעלבים, קריית החינוך הדרומית ובית ספר עתידים בכרמי יוסף.
תורי המתנה מקוצרים! השירות במשכל ניתן לתושבי המועצה בלבד.
שותפות וקשרי עבודה עם המסגרות החינוכיות וגם עם השרות הפסיכולוגי והמחלקה לשירותים חברתיים.
מקצועיות וחדשנות! צוות מקצועי המחויב ללמידה מתמדת מתוך שאיפה למקצועיות וחדשנות.