מזכיר ישוב: נועם ברזני
טלפון: 08-9245583  
נייד: 054-4565527
אימייל: [email protected]

מצליח הוא מושב עובדים להתיישבות שיתופית, אשר נוסד בשנת 1950 דרומית לעיר רמלה. המושב נקרא על שם החכם היהודי הקראי סהל בן מצליח הכהן, שחי בין השנים 990-910 לספה"נ, התגורר גם ברמלה ושלח איגרות לכל קהילות התפוצות, קראים ורבניים, ולבוא ולהתיישב בארץ ישראל, לשם קירוב הגאולה, ולמעשה היה מראשי הציונות הקדומה.

ראשית דרכו של המושב בקבוצת עולים יוצאי מצרים, שהמכנה המשותף שלהם היה אמונתם בדרכי מקרא בלבד, כלומר היותם יהודים קראים. בטרם עלייתם להתיישבות במושב השתכנו העולים במחנה העולים פרדס-חנה, והם אורגנו לקבוצה שמטרתה להתיישב במושב חקלאי על ידי החכם עמנואל בן משה מסעודה, אשר כיהן מאוחר יותר בתפקיד רב המושב.

העולים לא עסקו בחקלאות בארץ מוצאם ורובם ככולם עסקו בצורפות ובמסחר, כך שידע בחקלאות לא היה מצוי בידם. ואולם מתוך ציונות ואהבת המולדת החדשה לקחו העולים על עצמם את האתגר לבוא ולהתיישב בישוב חקלאי על אף הקשיים שבדרך. בסיוע הסוכנות אשר נתנה לכל משק פרה ועִזה, החלו העולים לכלכל את עצמם. תחילה עבדו במושבי האזור בפרדסים, ומאוחר יותר פיתחו בעצמם את המשק החקלאי האישי, ובנוסף נטעו פרדס משותף בשטח של כ-500 דונם.

בשנת 1955 הביאה הסוכנות היהודית עולים חדשים ממרוקו, ולאחר מכן גם מהודו ומתפוצות נוספות.
  
קליטת העליה של עולי מרוקו והודו לא תמיד היתה פשוטה אך היותה מופת ודוגמה לישובי הסביבה.

כיום בישוב המשקי ובהרחבות ישנם תושבים מרוב תפוצות ישראל ומתגוררים במושב קראים ושאינם קראים.

מושב מצליח התברך בחקלאים אשר מעבדים את האדמה והם היו מבין החלוצים והטובים בארץ בגידול צמחי תבלין לשוק המקומי וגם ליצוא.

עתיד המושב מתכוון לפתח את ענף התיירות ולכלול:

1. מרכז למורשת המקרא שבו יוצגו הסברים על הקראים.
2. אתר גאולוגי יחודי – שמורת מצליח השוכנת בקצה המזרחי של מושב מצליח בסמוך לבית הקברות. היא אשר הוכרזה בשנת 1966, בעקבות חשיפת סלעי קירטון יחודיים, בשטחה של מחצבה. מאז שנת 1993, מכוסה השמורה בפסולת בעומק 6 מ'. כיום מתוכנן שיקום השמורה גם כבריכת חורף, שתשמש מקלט לחי וצומח אופייניים מבריכות חורף לא מוגנות באזור. וממצאים עתיקים כמו גת וכו, שנחשפו בחפירות תשתית לכביש 431.
3. בוסתן שושן לזכרו של עמרם שושן, ראש המועצה האזורית גזר בין השנים 1994-1979 עם עצים טרופיים ואכזוטיים ומאפשר סיור וטעימת פירות מעניינים. www.bustanshoshan.co.il

הישוב "מצליח" נחשב לאחד המושבים הגדולים בארץ הוא מורכב מ- 101 נחלאות אשר רובן מאוישות בבנים ממשיכים.